Zakup roweru: czy warto przed zakupem poradzić się bikefittera?

Często przed zakupem roweru nie zastanawiamy się nad tym, jakiego roweru potrzebujemy – w jakim rozmiarze, na co powinniśmy zwrócić uwagę. Często dopiero po zakupie zaczynamy rozważać, czy dokonaliśmy dobrego wyboru. Dlatego dobrą praktyką jest poradzenie się osoby, która pomoże wybrać odpowiedni rower dla Twoich celów. Bikefitter pomoże wskazać, na czym powinniśmy się skupić, kupując swój wymarzony rower. 

Proces zakupu jest często wypadkową emocji, potrzebą chwili, nagłą decyzją wywartą przez sprzedawcę, który może nawet umiejętnie, sztucznie podsycać nasze potrzeby, wpędzając nas w niepotrzebne koszty. Kiedy wcześniej dokładnie sobie sprecyzujemy, czego potrzebujemy i co jest dla nas ważne, będziemy się dłużej cieszyć ze swojego zakupu.

Często kupujemy oczami, nie bacząc na późniejsze koszty, które mogą zostać wygenerowane poprzez nie do końca spersonalizowany rower.

Rowery w ofercie producentów mają najczęściej standaryzowane wymiary. Do każdego rozmiaru ramy przypisane są odpowiednie długości korb, szerokość kierownicy, czy długość mostka. Niestety nie zawsze jest to zbieżne z naszymi potrzebami. Jeszcze trudniej może być w przypadku roweru używanego, gdzie rower był dopasowany do poprzedniego użytkownika. W rowerach z górnej półki często są stosowane zintegrowane kierownice, co w przypadku niedopasowania do naszej pozycji znacznie utrudnia nam ustawienie roweru. Wiąże się to zwykle z dodatkowymi kosztami wymiany osprzętu.

Zasięgając rady-konsultacji u bikefittera, często unikniemy późniejszych problemów przy ustawianiu dla siebie dobrej pozycji.

Na co zwracamy uwagę?

Pierwsza decyzja, przed jaką stoimy, to ustalenie, jaki rodzaj roweru będzie pasował do naszych potrzeb. Jaki charakter będzie miało użytkowanie naszego roweru. Gdzie chcemy się przemieszczać? Tylko po szosie? Czy czasami będziemy wjeżdżać na szutrowe odcinki? Czy chcemy zagłębiać się naszym jednośladem w bardziej nieprzystępne tereny? Jakimi jesteśmy rowerzystami? Ile będziemy jeździć? Jeśli odpowiemy sobie na te pytania, łatwiej będzie nam wybrać odpowiedni dla nas rower. 

Gdy już będziemy wiedzieli jaki jednoślad jest dla nas najlepszy, kolejnym wyborem przy zakupie roweru jest rozmiar ramy. To kluczowa decyzja, który determinuje wybór pozostałych elementów roweru oraz będzie decydowała o tym, czy będziemy mieli przyjemność z jazdy. Często kupując rower, decydujemy się na inny rozmiar roweru, bo model nam się podoba, a nie ma rozmiaru dedykowanego dla nas. Niestety nie zawsze możemy to zniwelować poprzez dobranie innego osprzętu, np. zmianę długości wspornika kierownicy, wysokości siodełka itp. I tu także wcześniejsza konsultacja u fachowca może nas uchronić przed popełnieniem takiego błędu.

Gdy już uda nam się określić rodzaj roweru, wybrać podobający się nam model oraz dobrać rozmiar ramy, następne istotne kryteria, jakimi powinniśmy się kierować, to skonfrontowanie osprzętu z naszymi potrzebami.

Proponujemy zacząć od sprawdzenia takich elementów jak zestaw mostek-kierownica. Jak wcześniej wspominaliśmy, w wyższych modelach często spotykamy się z kierownicą zintegrowaną ze wspornikiem, co daje nam małą możliwość korekty ustawienia. Przy nowym rowerze mamy możliwość przycięcia rury sterowej na dogodnej dla nas wysokość. Rower używany – najczęściej nie daje już nam tej możliwości. Wymiana takiej kierownicy to często koszt 2-3 tysięcy złotych. Jest to zatem bardzo kosztowna zmiana, z którą przy zakupie takiego roweru często się nie liczymy. Gdy zestaw ten złożony jest z dwóch osobnych elementów, łatwiej nam dobrać pozycję. Oczywiście, tu także musimy się liczyć z kosztami wymiany, gdy stwierdzimy potrzebę innej długości wspornika lub innej szerokości kierownicy. Koszty jednak będą zdecydowanie niższe niż w przypadku kierownicy zintegrowanej.

Mamy już dobrany rower, właściwy rozmiar ramy i odpowiednią dla nas kierownicę – następny ważny element naszego roweru to siodełko. Zwykle są to standardowe siodełka dopasowywane do określonego roweru. Często nie jest ono przeznaczone dla nas, więc będziemy musieli liczyć się z kolejnym kosztem wymiany siodełka. Tutaj pomocny będzie system Selle Italia Idmatch, który dopasuje nam właściwy rodzaj siodełka. Koszt takiego „upgrade’u” to zwykle 200-600 PLN.. Przy topowych siodełkach dochodzi on do 1200-1500 PLN.

Często pomijanym, ale bardzo ważnym elementem naszego roweru, są korby – a właściwie ich długość. Tu istotna jest nasza budowa ciała (długość nóg), jak i charakter naszej aktywności na rowerze. Inna długość korb jest stosowana przy rowerze szosowym, inna przy MTB, a jeszcze inna przy TT czy torowym. Właściwa długość korb ma duże znaczenie przy przekazywaniu mocy pedałowania w układ jezdny roweru oraz jest ściśle powiązana z doborem właściwej pozycji na rowerze.

Rower, zwłaszcza nowy, przy zakupie nie posiada pedałów. Tu także zachęcamy do zasięgnięcia opinii fittera. Na rynku mamy różne rodzaje pedałów z różnym przeznaczeniem oraz w różnych systemach. Każdy ma swoje plusy i minusy. Wizyta u bikefittera pomoże nam uświadomić sobie te różnice.

Jak widać, zakup roweru to nie tylko dobór ładnego malowania, firmy czy rodzaju roweru. To bardziej skomplikowany proces – ale jeśli go dobrze przejdziemy, będziemy mieć większą frajdę z poruszania się naszym jednośladem. Oczywiście, nie poruszyliśmy tu tak ważnego aspektu, jak ilość środków finansowych, które przeznaczamy na rower. Niezależnie jednak od wartości roweru, kierując się powyższymi kryteriami przy wyborze jednośladu, zawsze będziemy bliżej właściwego dopasowania sprzętu do naszej pozycji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: